برنج تراریخته چیست ؟

برنج تراریخته چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

برنج تراریخته چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که می‌دانید شمال کشور مرکز تولید برنج می‌باشد. در منطقه شمالی برنج ایرانی در انواع مختلفی تولید می‌شود که یکی از آن‌ها برنج تراریخته است. به نظر شما برنج تراریخته چیست و به چه برنجی تراریخته گفته می‌شود؟ این برنج چگونه تولید می‌شود؟ در پاسخ به چنین سوالاتی باید بدانید که برنج تراریخته برنجی است که از طریق اصلاح ژنتیک و مهندسی تولید شده و با مرور زمان به تولید انبوه می‌رسد. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

 

برنج تراریخته چیست؟

همانطور که می‌دانید برنج یکی از پر مصرف‌ترین محصولات کشاورزی میان ایرانیان است که به دلیل استفاده‌ی گسترده به صورت انبوه تولید می‌شود. همانطور که گفته شد برنج ایرانی نیز انواع گوناگونی دارد که هر یک از آن‌ها با توجه به منطقه و نوع کشت کیفیت مختلفی دارند. لازم است بدانید که در کشاورزی به برخی از محصولات، محصولات تراریخته گفته می‌شود. این محصولات از طریق اصلاح ژنتیک تولید می‌شوند و با اعمال تغییراتی در دی ان ای گیاهان ایجاد می‌شود. در واقع هدف از تغییرات در دی ان ای و تراریخته کردن محصولات رسیدن به تولید انبوه در این زمینه است.

آشنایی با برنج تراریخته

 

برنج تراریخته در ایران

جالب است بدانید که امروزه علاوه بر برنج، محصولات مختلفی با این روش تولید می‌شوند که عبارتند از پنبه، ذرت، گوجه فرنگی و… . تولید محصولات کشاورزی به این روش نه تنها در ایران بلکه در 24 کشور دنیا رواج دارد. همچنین باید بدانید که محصولات تراریخته به 200 کشور جهان صادر می‌شوند. ایران نیز یکی از کشورهایی است که در زمینه تولید برنج تراریخته فعالیت دارد. در واقع  برنج تراریخته در شمال کشور در سطح قابل توجهی تولید و به مردم عرضه می‌شود. در ادامه مشخصات این برنج را مشاهده می‌کنید.

 

تشخیص برنج تراریخته

حال که با مفهوم کلی برنج تراریخته چیست آشنا شدید، باید بدانید که برنج‌های تراریخته به سادگی قابل شناسایی می‌باشند. همانطور که گفته شد میزان تولید محصولات تراریخته به ویژه برنج تراریخته در سال‌های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است و کمتر کسی علاقه‌ای به استفاده از این برنج‌ها دارد. اگر شما هم می‌خواهید از روی ظاهر برنج به تراریخته بودن آن پی ببرید باید بدانید که برنج‌های تراریخته دانه بلند و باریک می‌باشند و رنگ آن‌ها سفید کدر یا شیشه‌ای است. در ادامه لازم به ذکر است که دقیق‌ترین و مناسب‌ترین روش برای تشخیص تراریخته بودن برنج از طریق روش‌های آزمایشگاهی است و توسط روش‌های فوق نمی‌توان به طور صد در صد تراریخته بودن برنج را اثبات کرد.

همچنین اگر قصد خرید برنج ایرانی را دارید باید بدانید که برنج‌های تراریخته و برنج‌های ارگانیک از لحاظ ظاهری با یکدیگر متفاوت می‌باشند. برنج‌هایی که به صورت طبیعی کشت می‌شوند حالتی طبیعی دارند و به همین دلیل ممکن است برنج‌ها یک اندازه و یک دست نباشند. در واقع برنج‌‌های تراریخته ظاهری متفاوت دارند و یک اندازه بودن آن‌ها نشان از دخالت بشر است.

 

 

کدام برنج ایرانی تراریخته است؟

همانطور که گفته شد امروزه برنج‌های تراریخته به صورت گسترده تولید می‌شوند. در ادامه لازم است بدانید که برنج طارم مولایی اولین برنج تراریخته در ایران بوده است که به روش مهندسی ژنتیکی تولید شده است. در این برنج پروتئین Cry1ab  در قسمت‌های مختلف به کار گرفته شده است که این پروتئین می‌تواند از نفوذ حشرات و آفات جلوگیری کند. با عدم نفوذ آفات و حشرات کشاورزان زمان بیشتری برای برداشت برنج خواهند داشت.

اگر شما هم به فکر خرید برنج‌های سالم و ارگانیک هستید، باید بدانید که برنج‌هایی نظیر برنج طارم، برنج فجر، برنج هاشمی، برنج قهوه‌ای و… سالم می‌باشند و هیچ گونه آثاری از برنج‌ تراریخته در این برنج‌ها وجود ندارد.

لازم است بدانید که با توجه به قیمت بالای برنج‌های ایرانی، افراد زیادی به سراغ خرید برنج‌های پاکستانی یا هندی می‌روند. امروزه کارشناسان در سلامت این برنج‌ها اطمینان ندارند و به همین دلیل توصیه می‌شود که از مصرف چنین برنج‌هایی خودداری شود. با این حال خوب است بدانید که هیچ مانعی برای مصرف برنج‌های تراریخته وجود ندارد و این برنج‌ها تاثیر زیادی روی سلامت انسان نمی‌گذارند. با این وجود چنانچه به دنبال خرید برنج‌های ارگانیک هستید، می‌توانید به ظاهر و برند برنج توجه کنید.

ویژگی‌های برنج تراریخته

 

آیا استفاده از برنج تراریخته مضر است؟

زمانی که افراد مختلف جامعه متوجه می‌شوند که برنج تراریخته چیست، از مصرف آن خودداری می‌کنند. جالب است بدانید که امروزه کشاورزان از این روش تولید برنج بسیار استقبال کرده‌اند زیرا این برنج کمبود مواد غذایی در جهان را به صورت چشمگیری کاهش داده است. در ادامه باید بدانید که برنج‌های تراریخته کمتر دچار انواع آفات و حشرات می‌شوند و به همین دلیل از هدر رفت محصولات کشاورزی نیز جلوگیری می‌کنند. برنج‌ها و به طور کلی محصولات تراریخته علاوه بر مزایای فوق، معایبی نیز با خود به همراه دارند. این معایب عبارتند از:

  1. محصولات تراریخته ممکن است به محیط زیست آسیب بزنند.
  2. این برنج‌ها می‌توانند عاملی مهم در جهت تهدید برنج‌های منطقه باشند.
  3. برنج تراریخته می‌تواند به پرندگان و دام‌ها آسیب بزند.
  4. این برنج‌ها ممکن است به سلامتی انسان نیز آسیب بزنند.

لازم است بدانید که تاکنون مطالعات زیادی روی مضرات این برنج‌ها صورت گرفته است اما هیچ یک از آن‌ها نتوانسته‌اند مضرات این برنج‌ها را اثبات کنند. با توجه به این که این برنج‌ها به صورت انبوه تولید می‌شوند می‌توان بیان کرد که پشتوانه علمی و قوی برای تولید این محصولات وجود دارد.

مزایا و معایب برنج تراریخته

نتیجه گیری

همانطور که می‌دانید امروزه با افزایش جمعیت، کشورهای مختلف در تامین مواد غذایی با مشکل مواجه شده‌اند. تولید محصولات تراریخته نقش بسیار زیادی در تامین مواد غذایی داشته‌اند. علاوه بر این همانطور که گفته شد برنج‌های تراریخته کمک بسیار زیادی به کشاورزها کرده‌اند و از آفت زدن محصولات نیز جلوگیری می‌کنند. با توجه به مطالب فوق می‌توان دریافت که مزایای این برنج‌ها بسیار بیشتر از معایب آن‌ها می‌باشد و علاوه بر این توسط سازمان بهداشت جهانی نیز تایید شده‌اند. افرادی که به دنبال خرید برنج‌های ارگانیک هستند بایستی توجه بسیار زیادی به برند تولید کننده محصول داشته باشند. ما در این مقاله به بررسی موضوع برنج تراریخته چیست، پرداختیم و امیدواریم که این مطلب برای شما علاقه مندان مفید واقع شده باشد.

 

با نظر دادن به این صفحه ما را در جهت بهتر دیده شدن کمک کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.