برنج شفته

برنج شفته شد چیکار کنیم؟

بدون شک برای شما هم پیش آمده که به دلایل مختلف برنجتان نرم و بسیار پخته یا به اصطلاح شفته شود. اما با برنج شفته چه باید کرد؟ باید برای بار دیگر باز اقدام به درست‌کردن برنج کرد یا خیر؟ در ادامه قصدداریم به بررسی پاسخ کامل این پرسش بپردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

شفته‌شدن برنج به چه معناست؟

احتمالاً زمانی که کلمه شفته را می‌شنوید با خود می‌گویید که شفته به چه معناست؟ دقت داشته باشید که برنج شفته نوعی برنج است که در اثر جوشیدن زیاد و یا آب بیش از حد حالتی چسبنده پیدا می‌کند و به این ترتیب بافت دانه دانه و مجزای خود را از دست می‌دهد. البته دقت داشته باشید که دلایل شفته‌شدن برنج به جوشیدن زیاد و یا آب بیش از حد خلاصه نمی‌شود و دلایل مختلف  نظیر؛ تازه کشت‌بودن برنج و… در این امر دخیل هستند.

با برنج شفته چه باید کرد؟

همانطور که گفتیم شفته‌شدن برنج امری اجتناب‌ناپذیر است. اما به راستی زمانی که برنج شفته شد با آن چه باید کرد؟ البته دقت داشته باشید که به هیچ‌وجه نمی‌توان برنج را به حالت قبل بازگرداند، اما می‌توان با انجام تعدادی راهکار ظاهر آن را بهتر کرد.

در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین راهکارهایی می‌پردازیم که در این شرایط می‌توان انجام داد.

برنج را زیادی هم نزنید

بدون شک زمانی که متوجه شفته‌شدن برنج خود می‌شوید از ترس و هول مقدار شفتگی شروع به هم زدن آن می‌کنید اما دقت داشته باشید که این امر دانه‌های پلو را خرد می‌کند و درنتیجه برنج شما نرم‌تر و شفته‌تر خواهد شد.

برنج را آبکش کنید و روی آن آب سرد بریزید

اگر برنج شما نرم شده اما هنوز آب دارد باید سریع آن را درون آبکش خالی کنید و آب سرد یا به عبارتی آب یخ را بر روی آن باز کنید. دقت داشته باشید که به این ترتیب لعاب اضافی برنج خارج می‌شود. همچنین آب سرد مانع از نرم‌شدن بیش از حد برنج می‌شود.

ته دیگ بیاندازید

اگر برنج شما حالت اصلی خود را از دست داد و شفته شد ته آن ته‌دیگ بیاندازید. به این ترتیب یک ته‌دیگ جذاب و طلایی حواس میهمانان را از نرم‌شدن برنج پرت خواهد کرد.

به برنج روغن بدهید

همانطور که می‌دانید امروزه بسیاری از افراد با هدف سلامتی و رژیمی بودنبه برنج خود روغن اضافه می‌کنند. اما زمانی که برنج شما شفته شد حتما به آن روغن یا کره داغ اضافه کنید، چراکه به این ترتیب دانه‌های برنج از هم جدا می‌شوند و برنج دانه دانه و بهتر دیده می‌شود.

البته در هنگام داغ‌کردن روغن دقت داشته باشید که روغن نسوزد و بوی بدی به برنج ندهد.

به برنج به هیچ عنوان آب اضافه نکنید

برخی از افراد هنگامی که پلو خود را بار می‌گذارند مقدار کمی آب به کناره آن اضافه می‌کنند تا به این ترتیب برنج بخار کند و دم بکشد.

زمانی که برنج شما شفته شد به هیچ عنوان به آب اضافه نکنید، چراکه ما در هنگام شفته‌شدن برنج باید همه تلاش خود را بکار ببریم تا آب آن از بین برود.

در قابلمه را باز بگذارید

همانطور که می‌دانید تعداد بسیار زیادی از افراد هنگام پختن پلو در قابلمه را کیپ می‌کنند یا حتی از دم‌کنی استفاده می‌کنند تا به این ترتیب برنج بخار بیافتد. اما دقت داشته باشید که زمانی که برنج شفته شود باید در قابلمه را باز یا نیمه‌باز بگذارید تا به این ترتیب آب درون برنج تبخیر شود. همچنین با باز گذاشتن در قابلمه قطره‌های آب موجود در سر به درون برنج نمی‌ریزد و به این ترتیب برنج نرم‌تر نمی‌شود.

از دم‌کنی استفاده نکنید

همانطور که گفتیم استفاده از دم‌کنی با هدف بخارافتادن به برنج است اما دقت داشته باشید که با گذاشتن دم‌کنی برنج نرم‌تر خواهد شد.

شعله را بیش‌تر کنید

یکی از اصلی‌ترین راهکارهای هنگام شفته‌شدن برنج این است که شعله را بیش‌تر کنید تا به این ترتیب آب اضافی برنج تبخیر شود و کمی خشک شود و درنهایت ظاهر بهتری داشته باشید. البته دقت داشته باشید که افزایش شعله نباید برنج شما را بسوزاند.

وقتی برنج آماده شد زیر آن را خاموش کنید و اجازه دهید کمی سرد شود

هنگامی که برنج شما آماده شد زیر آن را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید، البته منظور ذ. اینجا سرد سرو کردن غذا نیست بلکه اجازه دهید بخارهای برنج از آن خارج شوند تا به این ترتیب از حالت نرمی درآید.

برنج را قالبی سرو کنید

همانطور که می‌دانید برای آنکه بتوان برنج را در قالب‌های مختلف ازجمله قالب گرد و… سرو مرد باید آن را کمی نرم‌تر پخت. درنتیجه برنج خود را در قالب‌های مختلف قرار دهید تا به این ترتیب شفته‌بودن آن به چشم نیاید.

با برنج شفته چه غذاهایی می‌توان پخت؟

دقت داشته باشید که با برنج شفته می‌توان غذاهای متفاوت بسیاری پخت و به این ترتیب میهمانان را غافلگیر کرد. محبوب‌ترین این غذاها عبارت است از؛

 • ته‌چین مرغ یا گوشت یا بادمجان
 • کوفته برنجی
 • کوکو یا کتلت برنج
 • دلمه برنج
 • آش برنج و گوجه
 • شله زرد
 • سوپ برنج
 • و…

روش‌های جلوگیری از شفته‌شدن برنج

همانطور که گفتیم راهکارهای بسیاری وجود دارد که می‌توان با آن‌ها ظاهر برنج شفته‌شده را کمی بهتر کرد اما دقت داشته باشید که امروزه روش‌هایی وجود دارد که از شفته‌شدن برنج جلوگیری می‌کنند. مهم‌ترین این روش‌ها عبارت است از؛

 • برنج را در آب نمک خیس کنید. به این ترتیب بافت برنج نیز باز می‌شود و برنج به سرعت پخته خواهد شد.
 • از قابلمه با اندازه مناسب استفاده کنید. دقت داشته باشید که اگر قابلمه شما بیش از اندازه کوچک باشد برنج فضا کافی در اختیار ندارد و نرم می‌شود.
 • در زمان مناسب برنج را آبکشی کنید. بهترین زمان برای آبکشی برنج همان زنانی این که بسیار نرم یا زنده نیست.
 • و…

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.