برنج کرم زده

راه حل برنج کرم زده

برنج کرم زده

برنج از جمله مواد غذایی است که جایگاه خاصی در سفره‌های ایرانی دارد. این ماده غذایی لذیذ و خوش‌طعم را می‌توان جزء پرطرفدارترین غذاها در مهمانی‌ها و مجالس دانست که در کنار انواع خورش‌ها و کباب‌ها سرو می‌شود.

از آن‌جایی که معمولا مصرف برنج خانواده‌های ایرانی بالاست، ترجیح آن‌ها خریداری مقدار زیادی برنج به صورت یکجا و انبار کردن آن است. برنج انبار شده به مرور زمان ممکن است دچار آفاتی مانند کرم و حشره شود بنابراین دانستن راه‌ حل‌هایی برای برنج کرم زده می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

برنج کرم زده چیست؟

اگر برنج کرم زده را از نزدیک ببینید ممکن است متوجه حضور حشرات کوچک و قهوه‌ای رنگ یا لاروهای سفید رنگی در آن شوید. کرم برنج در واقع از شپشک‌ های ماده به وجود می‌آیند.

این شپشک‌ها درون دانه‌های برنج را سوراخ کرده و اقدام به تخم‌گذاری در آن می‌کنند. این تخم‌ها در صورت فراهم بودن شرایطی مانند رطوبت و دمای مناسب، تبدیل به لارو می‌شوند. لاروهای خارج شده از تخم‌ها همان کرم برنج هستند که پس از گذشت چرخه رشد به شپشک تبدیل می‌شوند.

چه عواملی باعث کرم زدن برنج می‌شوند؟

رطوبت و گرما اصلی‌ترین عوامل برای کرم زدن برنج هستند و دور کردن برنج از این عوامل و قرار دادن آن در مکانی خشک و خنک به جلوگیری از کرم زدن برنج کمک شایانی می‌کند.

در ادامه به برخی از عوامل کرم زدن برنج و راههای پیشگیری از آن اشاره می‌کنیم:

  • بهتر است کیسه‌های برنج را در قفسه‌هایی که از زمین ارتفاع دارند قرار دهیم. قرار دادن کیسه‌های برنج روی زمین و یا تکیه دادن آن‌ها به دیوار باعث جلوگیری از جریان یافتن هوا در آن‌ها می‌شود که خود سرعت چرخه تبدیل شپشک به کرم برنج را افزایش می‌دهد.
  • کیسه‌های برنج را روی یکدیگر قرار ندهید. این کار باعث ایجاد گرما و افزایش سرعت کرم زدن برنج می‌شود.
  • برنج‌ها را درون کیسه‌های پلاستیکی نگهداری نکنید. این کار باعث کرم زدن برنج می‌شود.

نکات طلایی که هنگام خرید برنج باید به آنها توجه کنیم

در این مقاله قصد داریم شما را با نکات کلیدی برای خرید برنج آشنا کنیم بهتر است شما خوبان جهت اطلاع بیشتر در این رابطه با ما همراه باشید. برنج یک گیاه یک ساله و به شکل ساقه گندم توخالی و بند بند است.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید .

با برنج کرم زده چه کنیم؟

مصرف برنج کرم زده عوارضی برای سلامتی انسان ندارد و باعث بیماری در انسان نخواهد شد اما از نظر روانی و فیزیکی ممکن است ناخوشایند باشد. خوشبختانه راه‌حل‌های بسیاری برای از بین بردن کرم برنج وجود دارد که می‌تواند کرم برنج را به صورت موقتی یا دائمی از بین ببرد. این راه‌حل‌ها در دسترس و ساده هستند و هزینه زیادی را نیز شامل نمی‌شوند.

 برگ بو و فلفل

برگ بو و فلفل را در ظرف برنج قرار دهید و کاملا با دانه‌های برنج مخلوط کنید. این کار باعث دور شدن کرم‌ها از برنج می‌شود و پس از مدتی برنج شما را از آفات پاک می‌کند.

میخک یا چریش

می‌توانید برای دور کردن کرم‌ها از درون برنج، درون کیسه‌های برنج یا قفسه‌های نگهداری غذاها در آشپزخانه از برگ چریش یا میخک استفاده کنید. این مواد شپشک‌ها و دیگر حشرات را از مواد غذایی دور می‌کنند و اجازه ورود آن‌ها را به ظروف مواد غذایی نمی‌دهند.

نمک

برنج را با مقداری نمک مخلوط کنید و به این ترتیب از تکثیر کرم‌ها و دیگر حشرات در برنج جلوگیری کنید. این کار را با قرار دادن سنگ نمک درون کیسه برنج نیز می‌توانید انجام دهید.

پخش کردن برنج زیر نور آفتاب

برنج‌ها را روی پارچه‌ای تمیز زیر آفتاب پخش کنید. از آنجایی که شپشک‌ها از آفتاب فراری هستند و به دنبال جای تاریک و مرطوب‌اند، آفتاب شپشک‌ها و کرم‌های برنج را فراری می‌دهد. البته توجه داشته باشید که قرار دادن برنج‌ها در مقابل آفتاب شدید باعث خشک و خراب شدن برنج‌ها می‌شود. بنابراین در صورت شدید بودن آفتاب، برنج‌ها را در سایه قرار دهید.

عوض کردن گونی برنج

پس از انجام هر یک از راه‌حل‌های ذکر شده، برنج‌ها را هرگز داخل گونی قبلی نریزید. این کار به این دلیل انجام می‌شود که شپشک‌ها روی گونی برنج نیز تخم‌گذاری می‌کنند و با ریختن برنج‌ها درون گونی قبلی به نوعی زحمات خود را هدر داده‌اید.

استفاده از جعبه کبریت

از دیگر راه‌های نابود کردن و دور کردن کرم‌های برنج، قرار دادن یک جعبه کبریت درون کیسه برنج است. گوگرد کبریت‌ها حشرات و کرم‌ها برنج را فراری می‌دهد.

قرار دادن برنج در فریزر

برای از بین بردن شپشک‌ها و کرم‌های برنج کافی می‌توانید برنج را به مدت 4 روز درون فریزر قرار دهید. این کار چرخه رشد کرم‌ها و تخم‌ها را متوقف می‌کند و به این ترتیب آن‌ها را از بین خواهد برد.

استفاده از آب جوش

یکی دیگر راه‌حل‌های از بین بردن کرم برنج، استفاده از آب جوش است. برای این کار باید روی برنج‌ها آب جوش بریزید و به این ترتیب شپشک‌ها و تخم‌های آن‌ها را نابود کنید. شپشک‌های مرده پس از مردن در سطح آب شناور می‌شوند و به راحتی قابل جداسازی هستند.

قرص ضد بید یا قرص سیر

یکی از روش‌های رایجی که برای نابودی کرم برنج صورت می‌گیرد، استفاده از قرص سیر یا ضد بید است. این قرص‌ را می‌توانید از عطاری‌ها و داروخانه‌ها تهیه کنید و درون کیسه‌های برنج قرار دهید.

البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از قرص برنج استفاده نکنید. قرص برنج یا فسفید آلومینیوم بسیار سمی و کشنده است و با تصعید شدن می‌تواند شپشک‌ها را از بین ببرد. اما علاوه بر نابودی کرم برنج و شپشک‌ها برای سلامتی انسان نیز خطرناک است.

سخن پایانی

کرم برنج برای انسان خطری ندارد و عفونت و بیماری ایجاد نمی‌کند اما ممکن است زمان زیادی را برای پاک کردن برنج از شما بگیرد. روش‌های متنوعی برای از بین بردن و دور کردن کرم برنج وجود دارد که برای انجام این کارها ممکن است مجبور به صرف هزینه و وقت زیادی شوید پس بهتر است اولویت شما نگهداری صحیح از برنج باشد.

 

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.