روش های نگهداری از برنج

روش های نگهداری از برنج

در بیشتر کشور های آسیایی و به خصوص سفره ما ایرانی ها برنج یکی از مهم ترین وعده های غذایی به شمار می رود. افراد معمولا برنج را سالیانه خریداری می کنند؛ بزرگترین نگرانی آنها طرز صحیح نگهداری از برنج خام است.

همانطور که می دانید برای نگه داری از مواد غذایی باید اصول خاصی را رعایت کنید. توجه داشته باشید طرز نگهداری برنج خام ایرانی با طرز نگهداری از برنج خارجی متفاوت است.

برنج ایرانی معمولا آفت می زند و اگر به خوبی از آن مراقبت نکنید، به مرور باعث به وجود آمدن شپشک می شود. در این مقاله با بهترین روش های نگهداری از برنج خام آشنا می شوید.

بررسی برنج خام قبل از خرید

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث خراب شدن برنج و به وجود آمدن شپشک در آن می شود، رطوبت در برنج است. باید قبل از هر چیزی مطمئن شوید برنجی که خریداری می کنید کاملا خشک شده باشد.

بعضی از کارخانه ها به دلیل تولید حجم زیاد برنج و تقاضا، برنج ها را حدود 30 ساعت در خشک کن قرار می دهند. توجه کنید برنج باید حدودا 60 ساعت در خشک کن قرار بگیرد.

نکته قابل توجه دیگر این است که پیش از این که مقدار زیادی برنج تهیه کنید، مشتی از آن را با دقت بررسی کنید؛ اکثر اوقات در لابه لای برنج کرم های سفید ریز یا شپشک های سیاه رنگ وجود دارد.

حتی اگر یک شپشک در برنج وجود داشته باشد، در مدت زمان کوتاهی به هزاران شپشک تبدیل می شود و به سختی می توان آنها را از بین برد؛ بهتر است از همان ابتدا باعث جلوگیری از ایجاد شپشک در برنج شوید.

ایجاد یک مکان خشک و خنک برای نگهداری از برنج

یکی از مهم ترین نکات نگهداری صحیح از برنج خام، نگهداری آن در فضایی دور از رطوبت و گرما می باشد. باید قبل از هر چیزی از خشک بودن محل نگه داری برنج مطمئن شوید.

معمولا افراد، کیسه های برنج را در انبار رها می کنند و به گرم بودن و بسته بودن فضا ی انبار توجهی نمی کنند. توجه داشته باشید اگر انبار تهویه مناسب نداشته باشد باعث رشد شپشک در کیسه برنج خواهد شد.

بهترین مکان برای نگهداری از برنج، مکان های خشک و خنک است و سبب ماندگاری برنج می شود.

ایجاد فاصله میان کیسه برنج با دیوار و زمین

می توانید برای ایجاد فاصله کیسه برنج با دیوار و کف، از قفسه های پلاستیکی استفاده کنید. در این صورت باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت و در امان ماندن برنج از حیوانات موذی مانند سوسک و موش و… می شوید.

بهتر است حداقل فاصله کیسه برنج از زمین حدود 20 تا 25 سانتی متر باشد. از دیوار هم حدود 5 سانتی متر حداقل باید فاصله وجود داشته باشد. نکته دیگر این است که سعی کنید کیسه های برنج را به هم نچسبانید. طوری فاصله ی بین آنها را تنظیم کنید که گردش هوا به آسانی در لا به لای کیسه ها انجام شود.

استفاده از کیسه های نخی یا ظرف مناسب

کیسه های نخی و یا گونی با گرفتن رطوبت از برنج، طول عمر آن را افزایش می دهد. اگر مقدار زیادی برنج نگهداری می کنید، از کیسه های نخی یا گونی استفاده کنید اما اگر مصرف روزانه دارید توصیه می شود از ظروف پلاستیکی، شیشه ای و یا سطل های فلزی استفاده کنید و از آن در آشپزخانه نگهداری کنید.

توجه داشته باشید ظرفی که در آن برنج نگهداری می کنید، باید کاملا خشک باشد؛ اگر حتی مقدار خیلی کمی نم در ظروف وجود داشته باشد در مدت کوتاهی باعث خراب شدن برنج می شود.

توجه کنید گاهی ظروفی که از جنس شیشه پلاستیکی هستند باعث تغییر طعم برنج می شوند. برای نگهداری از برنج در ظرف پیشنهاد می کنیم از ظروف شیشه ای مات استفاده کنید. این نوع ظروف مناسب تر از ظروف پلاستیکی هستند و کیفیت و طعم و عطر برنج در این ظروف تغییری نمی کند.

می توانید برای جلوگیری از جذب اکسیژن از جاذب اکسیژن در کیسه برنج استفاده کنید.

یکی دیگر از دلایلی که باعث خراب شدن و فاسد شدن برنج می شود، اکسیژن هوا است و باعث رشد آفات در مواد غذایی می شود. شما می توانید برای جلوگیری از این موضوع، در ظروف مواد غذایی یا کیسه برنج از جاذب اکسیژن استفاده کنید.

خشک کردن برنج در محیطی دور از تابش مستقیم نور خورشید

بهتر است بدانید برنج در اثر گرمای خورشید ترک می خورد و در نهایت خرد می شود. اکثر افراد پیشنهاد می کنند برای خشک کردن برنج می توانید آن را در پشت بام و همچنین در تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید؛

این افراد فکر می کنند قرار دادن برنج مرطوب در محیطی گرم می تواند باعث خشک شدن آن شود. به طوری که این کار باعث به وجود آمدن شپشک و افت در میان برنج می شود. توصیه می شود اگر قصد دارید در هوای آزاد برنج هایتان را خشک کنید، ابتدا یک پارچه نخی انتخاب کنید و آن را در محیطی پهن کنید که نور آفتاب غیر مستقیم بتابد.

راه حل برنج کرم زده

برنج از جمله مواد غذایی است که جایگاه خاصی در سفره‌های ایرانی دارد. این ماده غذایی لذیذ و خوش‌طعم را می‌توان جزء پرطرفدارترین غذاها در مهمانی‌ها و مجالس دانست که در کنار انواع خورش‌ها و کباب‌ها سرو می‌شود…

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

برای جلوگیری از کرم زدن و به وجود آمدن شپشک در برنج چه کنیم؟

در این بخش قصد داریم با چند ایده از به وجود آمدن شپشک جلوگیری کنیم. مانند

  • پاشیدن نمک در لابه لای برنج
  • استفاده از آهن کوچک مانند میلگرد یا میخ
  • استفاده از زنجبیل خشک شده در گونی برنج
  • استفاده از میخک در گونی برنج
  • استفاده از گردو خشک شده در کیسه برنج
  • استفاده از سیر خشک شده در کیسه برنج
  • استفاده از فلفل قرمز و فلفل تند خشک شده در کیسه برنج
با نظر دادن به این صفحه ما را در جهت بهتر دیده شدن کمک کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.